FAT dosya tabanlarını NTFS çevirme olayı

Not: Bazı eski programlar NTFS biriminde çalışmayabilir, bu nedenle dönüştürmeden önce yazılımınızın geçerli gereksinimlerini araştırmalısınız.

NTFS, FAT ve FAT32 Arasında Seçim Yapmak
Windows XP çalıştırılan bir bilgisayarda disk bölümleri için üç dosya sisteminden birini seçebilirsiniz: NTFS, FAT ve FAT32. Önerilen dosya sistemi NTFS’dir, çünkü FAT ya da FAT32’den daha güçlüdür ve Active Directory ile diğer önemli güvenlik özelliklerine ev sahipliği yapmak için gereken özellikleri içerir. Active Directory ve etki alanı tabanlı güvenlik gibi özellikleri yalnızca dosya sistemi olarak NTFS seçtiğinizde kullanabilirsiniz.

Kur Programını Kullanarak NTFS’e Dönüştürmek
Kur (Setup) programı, disk bölümünüz önceden FAT ya da FAT32 kullansa da, NTFS’in yeni sürümüne dönüştürmenizi kolaylaştırır. Bu tür dönüştürme, bir bölümü biçimlendirmeden farklı olarak, dosyalarınızın korunmasını sağlar.

Kur, var olan dosya sistemi denetlenerek başlar. Dosya sistemi NTFS ise, dönüştürme gerekmez. FAT ya da FAT32 ise, Kur size NTFS’e dönüştürme seçeneği sunar. Dosyalarınızı saklamanıza gerek yoksa ve bir FAT ya da FAT32 bölümü kullanıyorsanız, bölümü FAT ya da FAT32’den dönüştürmek yerine NTFS ile biçimlendirmeniz önerilir. (Bir bölümü biçimlendirmek, bölümdeki tüm verileri siler ve temiz bir sürücüyle başlamanıza izin verir.) Ancak, bölüm ister NTFS ile biçimlendirilmiş ister NTFS’e dönüştürülmüş olsun, yine de NTFS kullanmak yararlıdır.

Convert.exe Kullanarak NTFS’e Dönüştürmek
Bir bölüm, Convert.exe kullanılarak Kur’dan sonra da dönüştürülebilir. Convert.exe ile ilgili daha fazla bilgi için, Kur’u tamamladıktan sonra Başlat’
ı (Start) tıklayın, Çalıştır’ı (Run) tıklayın, cmd yazın ve sonra da ENTER tuşuna basın. Komut penceresinde, help convert yazın ve yine ENTER tuşuna basın.

Bölümleri NTFS’e dönüştürmek kolaydır. Kur programı, bölümlerinizde FAT, FAT32 ya da eski bir NTFS sürümü kullanılsa da dönüştürmeyi kolaylaştırır. Bu tür dönüştürme, bir bölümü biçimlendirmekten farklı olarak, dosyalarınızın korunmasını sağlar.

Convert.exe hakkında daha fazla bilgi bulmak için

Kur’u (Setup) tamamladıktan sonra, Başlat’ı (Start) tıklayın, Çalıştır’ı (Run) tıklayın, cmd yazın ve sonra da ENTER tuşuna basın.

Komut penceresinde, help convert yazın ve yine ENTER tuşuna basın. FAT birimlerini NTFS’e dönüştürmek ile ilgili bilgiler aşağıdaki gibi görüntülenir.

FAT birimlerini NTFS’e dönüştürmek

Bir birimi komut satırından NTFS’e dönüştürmek için

Komut Satırı’nı (Command Prompt) açın. Başlat’ı (Start) tıklayın, Tüm Programlar’ı (All Programs) ve sonra da Donatılar’ı (Accessories) işaret edin ve sonra da Komut Satırı’nı (Command Prompt) tıklayın.

Komut satırı penceresinde, şunu yazın: convert sürücü_harfi: /fs:ntfs

Örneğin, convert D: /fs:ntfs yazdığınızda, D: sürücüsü NTFS biçimine dönüştürülür. Bu komutla, FAT ya da FAT32 birimlerini NTFS’e dönüştürebilirsiniz.

Önemli: Bir sürücü ya da bölümü NTFS’e dönüştürdüğünüzde, FAT ya da FAT32’ye geri döndüremezsiniz. Sürücü ya da bölümü yeniden biçimlendirmeniz gerekir ve dolayısıyla bölümdeki programlar ve kişisel dosyalar da dahil tüm veriler silinir.

TERİMLER

Dosya Ayırma Tablosu (File Allocation Table - FAT)
MS-DOS ve diğer Windows tabanlı işletim sistemlerinde dosyaları düzene koymak ve yönetmek için kullanılan bir dosya sistemidir. Dosya ayırma tablosu (FAT), bir birimi FAT ya da FAT32 dosya sistemini kullanarak biçimlendirdiğinizde Windows’un oluşturduğu bir veri yapısıdır. Windows, dosyayı daha sonra alabilmek için FAT’taki her dosyayla ilgili bilgileri depolar.

FAT32
Dosya ayırma tablosu (FAT) dosya sisteminin bir türevidir. FAT32, FAT’a göre daha küçük küme boyutlarını ve daha büyük birimleri destekler ve böylece FAT 32 birimlerinde alan kullanımları daha verimli sağlanır.

NTFS Dosya Sistemi
FAT sürümlerinde bulunmayan başarım, güvenlik, güvenilirlik ve gelişmiş özellikler sağlayan gelişmiş bir dosya sistemidir. Örneğin, NTFS standart işlemlerde günlük dosyası tutmak ve kurtarma tekniklerini kullanarak birim tutarlılığını sağlar. Bir sistem arızalandığında, NTFS günlük dosyalarını ve denetim noktası bilgilerini kullanarak dosya sisteminin tutarlılığını geri yükler. Windows 2000 ve Windows XP’de, NTFS ayrıca dosya ve klasör izinleri, şifreleme, disk kotaları ve sıkıştırma gibi gelişmiş özellikleri de sağlar.

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !