Dosya Sistemleri

Dikkat: Dosya sistemlerinin içeriğine windows xp dahil edilmemiştir.

NTFS – FAT

FAT DOSYA SİSTEMİ

Bilindiği gibi MS-DOS zamanından süre gelen bir dosya sistemidir. NT tabanlı işletim sistemleri çıkana kadar kullanılan dosya yapısı FAT olarak geçmekteydi. Aşağıdaki tabloda hangi işletim sisteminde hangi FAT yapısının kullanılabileceği gösterilmektedir.

Windows Xp NTFS-FAT32

Windows 2000 NTFS – FAT 16 – FAT 32

Windows NT 4.0 NTFS – FAT 16

Windows 95 OSR 2 FAT 16 – FAT 32

Windows 98 FAT 16 – FAT 32

Windows 95 FAT 16

MS-DOS FAT 16FAT dosya sisteminde, dosya isimlerinde kullanılamayacak bazı karakterler bulunmaktadır. / : * ? " < > | karakterlerini dosya ve dizin ismi verme sırasında kullanamamaktayız. Ayrıca dosya ve isimlere bazı sözcükleri de kullanamıyoruz: CON, AUX, COM1, COM2, COM3, COM4, LPT1, LPT2, LPT3, PRN, NUL. Bu isimlerde hiç bir şekilde dosya veya dizin ismi olamamaktadır. Sebebi, FAT dosya sisteminde bu isimlerin daima kullanılmaya açık isimler olmasından dolayı kilitlenmesidir.

Tüm dosya sistemlerinde bulunan cluster boyutu her bir dosya sistemine göre değişmektedir. Bu nedenle diskimizin boyutuna göre doğru dosya sistemini seçmemiz, performans ve diskin boş yer miktarını randımanlı olarak kullanabilmemiz açısından gereklidir. Bu aşamada zaten belli bir büyüklükten sonra bazı dosya sistemlerini kullanamadığımızı da görmekteyiz. Örneğin Windows 9x ve MSDOS’un kullandığı FAT 16’da 2GB’dan büyük partition yaratmak mümkün değildir. Bu büyüklük NT işletim sistemlerinde FAT 16 için 4 GB olmaktadır. Eğer Windows 9x içerisinde 2GB’dan büyük partition yaratmak istiyorsanız FAT 32 kullanmak zorundasınız. Aksi takdirde partition yaratılamayacaktır. (Bilmeyenler için basitçe açıklamakta fayda var: Partition dediğimiz kavram bir diskin bir sürücü harfiyle (C, D, E,... vs.) tanımlanan bir kısmı veya tamamıdır diyebiliriz. Eğer 10GB’lık bir disk satın aldıysak 10GB yalnızca C olarak da kullanabiliriz, bu durumda tek partition kullanılmış olur. Veya örneğin C 4GB, D 6GB olarak iki partition’a bölebiliriz. Bir sürücü harfiyle tanımlanan her bölmeye partition denilmektedir.)

Aşağıdaki tabloda hangi boyutlarda, hangi dosya sistemi kullanılırsa cluster boyutları ne olur görebilmekteyiz. Burada unutulmaması gereken en mühim nokta, daima cluster boyutunu en düşük seviyede tutmamız gerektiğidir. Aksi takdirde çok büyük cluster boyutuna sahip olan diskimizden boş alan açısından çok randıman alamayız. Bunu daha açık anlatmak gerekirse cluster’ları diskinizi oluşturan küçük kutucuklar olarak düşünün. Ve dosyalar kopyalandıkça küçük kutucuklar dolmakta. Ancak kutucuk boyutu örneğin 64KB olursa siz 68KB’lık bir dosya kopyaladığınızda 64KB’lık bir cluster dolacak ve kopyaladığınız dosyanın geri kalan 4KB’lık bölümü koskoca 64KB’lik diğer cluster’a geçmek zorunda kalacak. Bir cluster’da tek bir dosya bilgisi yer alabildiğinden bu durumda siz ikinci cluster’daki 60KB’yi çöpe atmış olacaksınız; yani kullanamayacaksınız. Bunun gibi bir çok küçük boyutta dosya kopyaladığınızı düşünün. İnanılmaz derecede yer kaybı başgösterecektir. İşte bu adımda ilk başta diskinize doğru dosya sistemi seçmeniz çok önem kazanmakta.

Aşağıdaki tablo size sabit disk boyutunuza göre kullanılan dosya sistemlerindeki cluster boyutlarını vermektedir.

ÖNEMLİ NOKTALAR

• FAT dosya sisteminde 16 MB dan düşük partiton’lara FAT 12 formatı atılmaktadır.

• NT tarafında eğer FAT 16 dosya sisteminde 2 GB dan büyük bir partition yaratıldıysa (önceki konuda gördüğünüz gibi yalnızca NT işletim sisteminde 2GB – 4GB arası format atılabilmektedir) bu alana MSDOS – Windows 9x işletim sistemlerinden erişilemez

• FAT32 dosya sistemi teorik olarak 2 Terabyte’a kadar partition yaratabilir. Ancak en son çıkmış olan işletim sistemi Windows 2000’den yalnızca 32GB’a kadar formatlama yapabilmektesiniz. Ancak bir disk FAT32 olarak başka bir işletim sisteminden 32GB’dan büyük bir şekilde formatlandığı takdirde, Windows 2000 bu alanı okuyup yazabilmektedir.

• Windows 2000 içinde FAT32 dosya sistemi için olan bir kısıtlama da toplam cluster sayısı. FAT32’de kullanılabilecek toplam cluster sayısı 4.177.918’dir.

• FAT12 dosya sistemi Windows 2000 içinde ancak çok küçük partitionların ve disket sürücülerin formatlanmasında yaratılabilir.

• Cluster sayısı olarak;

n FAT12 – 212

n FAT 16 – 216

n FAT32 – 228 (Windows 2000 için) olarak hesaplanmaktadır.FAT 16 – FAT 32 Avantaj ve Dezavantajları

FAT 16 Avantajları

FAT 16 dosya sisteminin avantajları şu şekilde sıralanabilir:

• MS-DOS, Windows 95, Windows 98, Windows NT, Windows 2000 ve bazı UNIX işletim sistemleri tarafından kullanılabilmektedir.

• Birçok program FAT 16 dosya sistemi üzerinde varolan problemleri bulabilmekte ve dosya kurtarma işlemleri başarı ile yapılabilmektedir.

• Bilgisayarda işletim sisteminden kaynaklanan herhangi bir açılamama durumunda bir MSDOS başlangıç disketi ile bile rahatlıkla bilgisayar açılıp sorun çözme işlemleri yapılabilmektedir.

• 256MB dan küçük partition’lar için çok verimli ve hızlı veri bulundurma işlemi sağlanmaktadırFAT 16 Dezavantajları

FAT 16 dosya sistemi için söylenebilecek dezavantajlar şu şekildedir:

• FAT16 dosya sisteminde ana (kök) dizin yani "root folder" dediğimiz bölümde en fazla 512 dosya – klasör bulunabilmektedir. Ayrıca kullanılan uzun isimli dosyalar ve klasörler bu sayıyı daha aşağıya çekmektedirler.

• Toplam cluster adedi en fazla 65.536 olabilmektedir. Ve Windows 2000 – Windows NT 4.0’da maksimum 4 GB partition oluşturulabilirken bu büyüklük DOS – Windows 9x için 2GB’a kadar inmektedir.

• Cluster boyutlarının büyük olması nedeni ile daha önce bahsettiğimiz gibi büyük partition’larda FAT 16 kullanılması ile yer kaybı artmaktadır.

• FAT 16 dosya sisteminde veri güvenliği bulunmamaktadır^.FAT 32 Avantajları

FAT 32 dosya sisteminin avantajlarına bir göz atalım:

• Kök dizin, yani root folder içinde istenildiği kadar dosya veya klasör oluşturulabilir. Burada oluşturulan klasörler FAT 16’ya nazaran rasgele herhangi bir cluster’da tutulabildiğinden limit bulunmamaktadır.

• FAT32 çok daha az boyutlarda cluster büyüklüğüne sahiptir. Bu da veri depolama işlemlerinde boş yer miktarımızın fazladan harcanmasını engellemektedir.

• Boot sector için FAT16’ya nazaran daha büyük bir sağlamlık bulunmaktadır.FAT 32 Dezavantajları

FAT32 dosya sisteminin de bazı dezavantajları tabii ki var:

• Çok büyük disklerde FAT32 dosya sistemi ile formatlanmak istendiğinde Windows 2000 içinden ancak 32GB olarak formatlanabilmektedir.

• Bilgisayarınızın işletim sisteminden kaynaklanan bir problemi olması durumunda MSDOS ve Windows 95 OSR2 sürümünden önceki sürümlerinde yaratılmış olan başlangıç disketleri ile bilgisayarınızı açtığınızda FAT32 dosya sistemine erişemeyeceksiniz.

• FAT32 dosya sisteminde veri güvenliği bulunmamaktadır.

FAT dosya sistemi için son olarak bir küçük bilgi vermek fena olmaz. NT işletim sistemlerinde FAT16 dosya sisteminde eğer uzun dosya isimlerini desteğini kaldırmak isterseniz, Registry’de bulunan aşağıdaki klasör içine Win31FileSystem anahtarını oluşturmalı ve değerini 1 yapmalısınız: HKEY_LOCAL_MACHINESystemCurrentControlSetControlFileSystem

Yalnız hatırlatmakta fayda var: Bu püf noktası yalnızca NT 4.0 Workstation, Windows NT Server 4.0, Windows 2000 Professional, Server, Advanced Server için geçerlidir.NTFS DOSYA SİSTEMİ

Windows NT işletim sistemi ile beraber gelen bu dosya sistemi teknolojisi, birçok özelliği beraberinde getirmektedir. Gün geçtikçe NTFS dosya sisteminin yapısında daha büyük gelişmeler olmakla beraber halen kullanım açısından ve disketle bilgisayarın açılıp dosya kurtarılması işlemlerinin zorlukları nedeniyle birçok kullanıcının kafasında soru işareti oluşturmaya devam etmektedir.

Windows NT 4.0 işletim sistemlerinin açılamaması durumunda verilere ulaşmanın belli başlı yolları varken, Windows 2000’de bu işlem biraz daha kolaylaşmıştır. Şimdi ilk olarak Windows NT işletim sisteminde NT’nin açılmaması durumunda neler yapılabileceğine göz atalım.

Windows NT 4.0 işletim sisteminin hiç bir şekilde açılamadığından emin olduktan sonra verilerin çok önemli olması halinde paralel kurulum adını verdiğimiz Windows NT 4.0 CD’sinden kurulumu başlatıp ayrı bir dizine tekrar NT’nin kurulmasını sağlayabiliriz. Eğer diskte ve dosya sisteminde bir bozukluk yoksa NT sıfırdan kurulmuş olacak ve verilerin bulunduğu NTFS dosya sistemine ulaşabileceksiniz.

İkinci yol NTFS dosya sistemine açılış disketi ile ulaşabileceğiniz üçüncü parti yazılımlar. Örnek olarak;

http://www.sysinternals.com/ntfs30.htm

adresinde bulunan NTFSDOS yazılımı bu şekilde işlemler yapabilmektedir.

Windows 2000’de ise sıraladığımız bu işlemlere ek olarak Recover Console eklentisi gelmiştir. Daha önceki yazılarımızda ayrıntılı olarak bahsettiğimiz bu özellik Windows 2000 açılmasa bile bir konsol ekranı açarak NTFS sürücümüzü görebilmemize olanak sağlamaktadır.

Görüldüğü gibi NTFS dosya sisteminin bazı zorlukları olmasına rağmen sahip olduğu geniş özellikler sayesinde işyerleri ve veri güvenliği maksimum olan yerler için çok mühim bir konuma sahiptir.

FAT dosya sistemi için bahsettiğimiz cluster boyutlarını aşağıdaki tabloda NTFS içinde görebilirsiniz. Tabii ki NTFS, FAT dosya sistemine göre daha küçük boyutlarda cluster büyüklüğüne sahip.

ÖNEMLİ NOKTALAR

• POSIX uygulama desteği

• Dosya-klasör sıkıştırma desteği

• Dosya-klasör şifreleme desteği

• Otomatik veri kurtarma desteği

• Otomatik bad-block tespit etme ve verinin başka yere taşınması desteği

• Disk Quotas desteği (yalnızca Windows 2000 NTFS için geçerlidir.)

• Disketler NTFS olarak formatlanamamaktadır

• Fragmante işlemi NTFS’de minimum düzeydedir. Bu da defrag yapma gerekliliğini minimum seviyeye indirgemiştir.

• Macintosh dosyaları kullanımı desteğiNTFS AVANTAJ VE DEZAVANTAJLARI

Avantajları

• NTFS dosya sisteminde root folder, yani kök dizin içinde sınırsız sayıda dosya ve klasör yaratabilmektesiniz.

• 2 Terabyte büyüklüğüne kadar diskleri NTFS olarak formatlayabilmektesiniz. (Windows 2000 için geçerlidir)

• NTFS, tüm sürücüyü, dosya ve klasörleri sıkıştırabilme olanağına sahiptir. Bu sayede sık kullanılmayan bölümleri daha küçük boyutta barındırma olanağı sağlamaktadır.

• NTFS, FAT dosya sistemine nazaran daha küçük cluster boyutuna sahiptir. Bu sayede yer kaybı minimum seviyededir.

• NTFS dosya sistemine sahip olan sürücülerde dosya ve klasörlere kullanıcı bazlı haklar vererek istenilen kişilerin erişilmesi sağlanabilmektedir.

• Disk Quotas desteği sayesinde belli kullanıcı sayısı veya bir kullanıcıya diskte belli bir büyüklükte alan atanabilmektedir. (Bu özellik Windows 2000 için geçerlidir.)Dezavantajları

• NTFS dosya sistemine Windows 9x ve MS-DOS sistemlerinden erişilememektedir.

• Çok küçük boyuttaki sürücülerde bulundurulan ufak boyuttaki dosyaların üzerinde yapılan işlemler performans açısından FAT dosya sistemine göre daha yavaş kalmaktadırlar.

NTFS dosya sistemi 16 bitlik programların okuyabilmesi açısından eskiye dönük olarak dosya isimleri ve klasör isimleri yaratmaktadır. Tabii sistemde bu tür uygulamalar yoksa performansın artmasını sağlamak için bu özelliği Registry içinden kapatmanız mümkün.

HKEY_LOCAL_MACHINESystemCurrentControlSetControlFileSystem

altında NtfsDisable8dot3NameCreation anahtarı ekleyip değerini 1 yapmalıyız. Bu işlem Windows 2000 için geçerlidir.

DISK CLEANUP-MAINTENANCE WIZARD

DISK CLEANUP

Windows 98’den de hatırladığımız bu programın asıl amacı diskimizde yer açmak. Ancak yer açarken önemli dosyaları silme ihtimalini devreden çıkartarak. Disk Cleanup programı tüm sabit diskimizde birçok silinebilecek dosyayı bize seçip ne kadar yer kapladıklarını hesaplayarak tek bir tuşla tümünden kurtulabilme kolaylığını sağlıyor.

Disk Clenup şu dosyaları bizim için toplayıp silmek için hazırlar:

• Geçici Internet dosyaları (Temporary Internet Files);

• Download ettiğimiz dosyaların veya etmeye çalışırken yarım kalan dosyaların yedeğinin tutulduğu klasörün içeriği (Dowloaded Program Files);

• Geri dönüşüm kutusu içeriği;

• TEMP dizin içerikleri;

• Windows işletim sisteminin araçlarının geçici olarak yaratmış olduğu dosyalar;

• Kullanılmayan programların bilgisayardan kaldırılması;

• Windows işletim sisteminde kullanılmayan araçların kaldırılması.Bunca işlemi ilk olarak hesaplayarak ne kadar yer kapladıklarını bize söyledikten sonra, programın içinden dilediklerimizi kaldırabilir, dilediklerimizi de silmeden bırakabiliriz.

Diskinizde yeterli boş alan olsa dahi bu tür temizlikler yapmanız bilgisayar açısından faydalı olacaktır. Ne kadar boş yer olsa dahi örneğin TEMP dizinin çok dolu olması veya Internet Explorer TEMP’in dolu olması programın veya işletim sisteminin performansını direk etkilemektedir.

Disk Cleanup’ta ilk ekranımız hangi diskde gereksiz dosyaların araştırılmasını istediğimizi soran ekran. (Resim 1)

Bu bölümü geçtikten sonra ilgili diskte bahsettiğimiz dosyaların araştırılması yapılıyor ve ne kadar yer tuttuğu hesaplandıktan sonra karşımıza Resim 2’deki gibi bir pencere geliyor. (Resim 2)

Silinmesi istenen bölümler seçildikten sonra OK dediğimizde seçtiğimiz kategorilerdeki dosyalar silinecek ve risksiz şekilde sabit diskde boş yer açmış olacağız. Aynı bölümde More Options seçeneğinde ise Resim 3’teki gibi bir ekran gelmektedir.(Resim 3)

• Windows Components: Bu bölümde Windows işletim sistemi ile beraber gelen araçların kaldırılabilmesi sağlanmıştır. Aynı pencereye Control Panel içinden Add-Remove Programs altındaki Windows Setup içinden de ulaşmanız mümkün.

• Installed Programs: Windows işletim sistemine yüklemiş olduğunuz programların kaldırılmasını sağlayan bölümdür. Aynı ekrana Control Panel içinden Add- Remove Programs altından Install/Uninstall bölümünden ulaşabilirsiniz.

• System Restore: System Restore işlemi için diskte ayrılan bölümün büyülüğünü azaltıp artırma işlemini buradan yapabilmekteyiz.

Son olarak Disk Cleanup programının DOS modundan kullanılmasını sağlayan ek parametreler aşağıdadır. Bu parametreler bir batch dosyasına yazılarak veya zamanlayıcı görevlere girilerek belli zamanlarda bu programın işlem yapması sağlanabilir.CLEANMGR /dc (Bu C: sürücüsünü kontrol etmesini sağlamaktadır. D: için /dd, E: için /de kullanılır.)MAINTENANCE WIZARD

Maintenance Wizard programı, Scandisk, Defrag ve Disk Cleanup programlarını belli bir zamanlama ayarı yaparak belirtilen zamanlarda otomatik olarak çalışmasını ve işlemleri kullanıcının müdahalesine gerek kalmadan bitirmesini amaçlayan bir programdır. Daha çok 24 saat kesintisiz çalışan bilgisayarlarda kullanılabilecek bir araç olmakla beraber bu tür bilgisayarlarda gece geç saatlerden sabaha kadar olan en az kullanım zamanlarında bu tür işlemlerin yapılması son derece verimlidir. Bu sebepten bu tür bilgisayarlarda önemli bir araç olmaktadır.

İlk ekranımızda hızlı (Express) kurulum veya özel (Custom) kurulumdan bir tanesini seçmemiz gerekmekte. Özel kurulumda Defrag, Scandisk ve Disk Cleanup programlarının ayarlarına da müdahale edebiliyorken hızlı kurulumda bunlara müdahale etme şansımız yok (Resim 4).

Express olarak devam ettiğimizde ise, Resim 5’te görüldüğü gibi, bu uygulamaların hangi saat aralıklarında otomatik çalışmasını istediğimizi belirtebiliyoruz. Bu sayede program belirtilen saatte otomatik olarak devreye girecek ve tüm işlemlerini yapmaya başlayacaktır.

Bu işlemden sonra sihirbaz sona ererek zamanlamasını devreye sokmuş olmaktayız.

WINDOWS ME: SORULAR-CEVAPLAR

WINDOWS ME VE MICROSOFT FAX

Geçen ay değindiğimiz Windows 98 ve MS Fax konusundan sonra bu ay da Windows Me ve Microsoft Fax konusuna göz atmaya karar verdik. Ancak ne yazık ki bu konu geçen ayki Win98-Fax konusuna göre kısa ve öz kalacak. Çünkü Windows Me ile beraber Microsoft Fax servisi tamamen kalkmış bulunmakta. Windows Me yardım dosyasında da yazdığı gibi Windows Me içinde faks hizmeti kullanmanın yolları arasında;• Internet’te Web fax hizmeti veren bir sayfadan bunla ilgili programı yüklemek;

• Fax-modem ile beraber gelen veya Microsoft dışı faks programları kullanmak,

• Windows 98 makinemiz varsa onda ilk önce geçen ay anlatılan adımlar ile Microsoft Fax servisinin kurulup Windows Me’ye terfi etmek bulunuyor. (Win 98’den terfi edildiğinde bu servis korunuyor. Ancak sıfırdan yüklendiğinde artık Microsoft Fax’a elveda diyoruz.)SYSTEM RESTORE

System Restore uygulaması için Windows Me işletim sisteminin belki de en önemli özelliği denebilir. Bilgisayarda yanlış yapılan bir işlemden dolayı hata mesajları alınması, bazı Windows araçlarının veya Internet Explorer’
ın veya Windows Explorer’ın yapılan bir hatadan dolayı düzgün çalışmaması gibi problemleri tek bir tuşla kesin olarak düzeltmemizi sağlayan bu programın çalıştırılması da basit. Önce System Restore programının hangi kapsamda bizi korumaya aldığına bir göz atalım.

Windows Me ile beraber gelen .exe, .vxd, .dll, .com, .sys uzantılı dosyaların bozulması durumunda geri dönmenizi sağlamaktadır. Bu sayede yanlışlıkla silinmiş Windows sistem dosyası yüzünden çıkan hataları hangi dosyayı sildiğinizi bile bilmenize gerek olmadan problemi çözüp çalışmayan uygulamanın çalışmasını sağlayabilmektesiniz.

Burada unutulmaması gereken nokta, System Restore var diye kendi oluşturduğumuz dokümanların da korunduğunu sanmayalım. System Restore, My Documents altındaki dosyalar dahil Temp dosyaları, Internet Geçmiş dosyaları (history) ve geri dönüşüm kutusu içeriği ile Windows Swap dosyasının korumasını yapmamaktadır.

System Restore için Restore Point’ler çok önemlidir. Restore Point geri dönüş yapabileceğiniz noktalara verilen isimdir. System Restore içinde gördüğünüz takvimde bazı günlere geri dönebilirken bazı günlerin aktif olmadığını görebilirsiniz. Bunun sebebi belli gerekliliklerin olması durumunda Restore Point otomatik yaratıldığı için her gün Restore Point’lerin yaratılmaması normaldir. Bu gereklilikler nelerdir diye bakacak olursak; (Resim 6)• İlk olarak kendimiz manuel olarak bir Restore Point yaratabiliyoruz. Ancak tam olarak sistemin düzgün çalıştığından emin olmadıkça yaratmamakta ve bilgisayarın yaratmasında fayda var

• 24 saat çalışan bir sistem düşünüldüğünde her 10 saatte bir makine Restore Point yaratmaktadır. Bu işlem makinenin 2 dakika boyunca boşta problemsiz olarak çalışabildiği durumda işlemektedir. Eğer bir problem çıktığı tespit edilirse süre 10 saat yerine 24 saatte bire dönüşmekte ve aynı işlem devam etmektedir.

• Restore Point MSI (Microsoft Software Installer) teknolojisi ile yaratılmaktadır.Önemli Noktalar

• Restore Point dosyaları sıkıştırılmış CAB uzantılı dosyalar içinde _Restore dizininde tutulmaktadır. Bu dosyaların bir yere taşınması veya değiştirilmesi mümkün olmamaktadır.

• Restore verileri için kullanılacak en az yer miktarı, sabit diskte 200MB’tır. Windows Me kurulduktan sonra diskte 200MB’tan aşağı yer kalması durumunda otomatik olarak System Restore özelliği kapalı olarak gelmektedir. Diskte 200MB’dan fazla yer açtıktan sonra System Restore özelliğinin tekrar devreye girmesini kendimiz sağlayabilmekteyiz.

• 4GB’lık partition’lar için maksimum System Restore için ayrılabilecek yer miktarı 400 MB’tır.

Resim 7’de görüldüğü gibi Control Panel – System – Performance – File System altından System Restore disk space use seçeneğinden ayrılan miktarı artırıp azaltabilirsiniz.

• Ayrıca hiçbir şekilde tavsiye edilmediği halde bu özelliği kullanmamak istiyorsanız bu özelliği kapatmanın yolu da bulunmakta. Control Panel – System – Performance – Troubleshooting altından Disable System Restore yanına işaret koyarak bu özelliği kullanmayı iptal etmemiz mümkün. (Resim 8).SYSTEM FILE PROTECTION

Windows Me’de ilginç bir test yaptık. Windows klasörü içinde bazı sistem dosyalarını silmek istedik. Tabii bazı dosyalara şu an kullanımda demesine rağmen birçok dosyayı sildi. Ancak silme esnasında da aynı zamanda o dosyayı hemen tamir edip orijinal yerine tekrar kopyaladı. İlginç bir görüntü oluşturdu gerçekten de. Bir yandan siliyor, diğer yandan da silinen dosyayı yerine koyuyor. Bu denemeyi yine de kendi bilgisayarınızda yapmanızı önermiyoruz. Çok sağlam olmasına rağmen işi sağlama almakta ve dosyaları silmemekte fayda var.

Silme veya üzerinde değişiklik yapma sırasında bunu düzeltme işlemini System File Protection servisi yapmaktadır. Örnek olarak, Windows dizini altındaki DEFRAG.EXE dosyasını sildiğimizde anında Resim 9’daki gibi bir ekran geliyor ve bu dosya silindiği için sistemin geri aldığını belirtiyor.

Normalde bu mesaj Windows Me içinde çıkmıyor; Windows Me hiçbir mesaj çıkarmadan bu dosyayı geri alıyor. Ancak yüklemiş olduğunuz programın herhangi bir dosyaya müdahalesinin olup olmadığını veya silme işlemi olup olmadığını öğrenmek ve sistemin sizi yukarıdaki şekildeki gibi uyarmasını isterseniz Registry’de aşağıdaki işlemleri yapmanız yeterli:

HKEY_LOCAL_MACHINESoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersionSystemFileProtection klasörüne gelin. Bu klasörün altındaki Showpopups anahtarının değerini 1 yapın. Ancak tekrar hatırlatmakta fayda var: Her şey korumalı, ne silsem geri gelir mantığı ile olaya yaklaşmak birçok problem ile yine karşılaşmamıza neden olabilir.

Windows Me ile ve Windows 2000 için oluşan sorular ve cevaplara gelecek ay devam edeceğiz. Hepinize sorunsuz günler diliyorum.

Sabit disk FAT16 Cluster FAT32 Cluster

7 MB-16 MB 2 KB Desteklemiyor

17 MB-32 MB 512 Byte Desteklemiyor

33 MB-64 MB 1 KB 512 Byte

65 MB-128 MB 2 KB 1 KB

129 MB-256 MB 4 KB 2 KB

257 MB-512 MB 8 KB 4 KB

513 MB-1.024 MB 16 KB 4 KB

1.025 MB-2 GB 32 KB 4 KB

2 GB-4 GB 64 KB 4 KB

4 GB-8 GB Desteklemiyor 4 KB

8 GB-16 GB Desteklemiyor 8 KB

16 GB-32 GB Desteklemiyor 16 KB

32 GB-2 TB Desteklemiyor DesteklemiyorSabit disk NTFS Cluster

7 MB-16 MB 512 Byte

17 MB-32 MB 512 Byte

33 MB-64 MB 512 Byte

65 MB-128 MB 512 Byte

129 MB-256 MB 512 Byte

257 MB-512 MB 512 Byte

513 MB-1.024 MB 1 KB

1.025 MB-2 GB 2 KB

2 GB-4 GB 4 KB

4 GB-8 GB 4 KB

8 GB-16 GB 4 KB

16 GB-32 GB 4 KB

32 GB-2 TB 4 KB

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !